© 2014 pactum

Czy pracodawca udzieli urlopu na drugi ślub syna?

Trzy lata temu syn brał ślub i korzystałam z urlopu okolicznościowego. Jednak się rozwiódł i zdecydował na drugie małżeństwo. Czy mogę ponownie skorzystać z dnia wolnego?

EKSPERT WYJAŚNIA
W przypadku ślubu dziecka pracownikowi przysługuje jeden dzień urlopu okolicznościowego. Nie ma w ogóle znaczenia, czy jest to pierwszy czy też drugi ślub. Podobnie jest w przypadku zawierania kolejnego małżeństwa przez samego pracownika. Zakład pracy powinien udzielić takiego zwolnienia w terminie wskazanym przez pracownika. Jednak ze względu na cel urlopu okolicznościowego najlepiej jest, jeśli pokrywa się on z datą zdarzenia, które jest przyczyną zwolnienia. Termin korzystania z urlopu okolicznościowego nie jest dowolny. Musi bowiem istnieć związek między terminem jego udzielenia a zdarzeniem stanowiącym powód takiego zwolnienia od pracy. W opisanym przypadku ten warunek jest spełniony. Jeśli więc czytelniczka, ze względu na konieczność przygotowywania uroczystości, chciałaby skorzystać z tego rodzaju urlopu w dzień poprzedzający ślub syna, jest to możliwe.

Nasza rekomendacja
Czytelniczka może złożyć wniosek o dzień urlopu okolicznościowego z okazji drugiego ślubu jej syna, a pracodawca powinien jej go udzielić.

Not. MONIKA BURZYŃSKA Podstawa prawna l Par. 15 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. nr 60, poz. 281).

Gazeta Prawna 52/2007 z dnia: 14.03.2007
Autor: Krzysztof Kęciak